Top kundeservice - 70 20 20 54

Levering 2-6 hverdage

Kun kvalitetsprodukter

Mobilepay - EAN - Faktura

Mød forfatteren Peter Levinsen og hans udgivelser

Oprettet d. under Inspiration & tips

Mød forfatteren Peter Levinsen og hans udgivelser

Mød forfatteren Peter Levinsen og hans udgivelser

Hvornår kan man kalde sig forfatter?

Sverige siger man, at man kan kalde sig forfatter, når man har skrevet tre bøger. I Danmark tror jeg, at mange tager titlen i brug allerede efter den første udgivelse.

Jeg går ikke selv så meget op i titler. Men efterhånden som flere har spurgt mig, hvorfor jeg skriver bøger, slog det mig, at jeg faktisk er ved at have en del udgivelser bag mig.

Hver enkelt bog har bragt mig et trin længere op ad stigen og gjort mig til en bedre skribent.

 

Den første bog: Det Økonomiske Kompas (fokus på forretningsudvikling)

blev til ved lidt af en tilfældighed. Jeg havde læst bestselleren The BIG Picture og kom til at vise den til nogle kolleger, som foreslog, at vi skulle oversætte den til dansk.

Udfordringen var, at vi aldrig fik tilladelse fra det amerikanske forlag, som ikke svarede på vores henvendelser. Samtidig handlede halvdelen af bogen om amerikansk regnskabspraksis, som er meget anderledes end den danske. En direkte oversættelse ville derfor ikke give mening.

I stedet valgte jeg at tage nogle af bogens guldkorn og dens struktur med fem hovedområder og skrive om den type forretning, jeg selv kender bedst: en webshop. For at det hele ikke skulle handle om tuscher, valgte jeg gaveartikler som produkter.

Bogens fokus er økonomiforståelse og forretningsudvikling. Det var lidt af et skuffeprojekt, som var længe undervejs, fordi alle mulige smarte idéer løbende blev indarbejdet.

Vi mennesker er visuelle, så der blev gjort meget ud af bogens design. The BIG Picture var bygget op omkring et billede, og derfor fik jeg Kristian Rønne til at illustrere de vigtigste guldkorn og nogle af de vanskeligste begreber, blandt andet prisoptimering.

Øverst i hjørnet er bogen udstyret med et kompas, som drejer rundt, når man bladrer gennem siderne. De enkelte kapitler er desuden markeret med forskellige flotte farver.

Tilfældet ville, at jeg fik de første eksemplarer i hænderne på en dag i 2017, hvor Kristian Rønne afholdt et kursus i grafisk facilitering for Future Factor i Ballerup. Derfor kørte jeg ud til ham for at vise det færdige resultat.

En af deltagerne, Ole Nielsen, var i gang med at søge om at få undervisningsopgaven på Håndværksrådets Ejerlederuddannelse. Han syntes godt om bogen og fik derfor et eksemplar med hjem i tasken.

Ole fik opgaven og begyndte at anvende bogen på uddannelsen. Dermed blev han også bogens største kunde.

Et par år senere kom bogen på pensumlisten på finansbacheloruddannelsen ved UCL Erhvervsakademi. Så blev der igen behov for at trykke flere eksemplarer – og samtidig belv der råd til at udgive den næste bog.

 

Den anden bog: Teamflow Kompasset (fokus på teamudvikling)   

blev også et projekt, der strakte sig over flere år.

I 2017 deltog jeg i et cykelløb, som gik 1.200 kilometer fra Prag i Tjekkiet gennem Tyskland og videre til Varberg i Sverige.

Undervejs kom jeg til at fortælle mine holdkammerater, at jeg netop havde skrevet en bog. De opfordrede mig straks til at skrive endnu en – gerne om teamudvikling, som vi jo oplevede helt konkret hver eneste dag på turen.

Jeg skrev løs i nogle måneder, men de første udkast var ikke gode nok. Derfor endte manuskriptet i en skuffe.

I 2021 deltog jeg igen i et cykelløb med den samme teamleder, som havde været med på turen fra Tjekkiet. Han havde ikke glemt bogprojektet og motiverede mig til at skrive bogen færdig – denne gang gerne med de nye oplevelser fra endnu en tur.

Det gjorde jeg, og bogen blev trykt i samme høje designstandard som den første.

Opmuntreret af salget af min første bog fik jeg optimistisk trykt 300 flotte eksemplarer. Efterspørgslen viste sig dog ikke at være helt så stor, så der har endnu ikke været behov for et genoptryk.

Til gengæld har jeg fået et fantastisk materiale, som jeg stadig bruger på mine kurser i teambuilding og facilitering.

 

Den tredje bog: Hjælp dig selv til et bedre liv (fokus på personlig udvikling)   

I sommeren 2024 havde jeg nogle dage, hvor jeg ikke måtte være så aktiv, som jeg plejer. Derfor valgte jeg at bruge tiden på at skrive en bog.

Belært af den begrænsede afsætning af min anden bog ville jeg denne gang undersøge, om produktionstiden kunne reduceres til blot én måned.

Formålet var ikke først og fremmest at sælge bogen, men at udvikle en personlig manual til et bedre liv. Derfor blev den både trykt, udgivet som e-bog og indlæst som lydbog.

Det lykkedes, og gratis bogen er blevet en succes på sin helt egen måde. Mange mennesker fra tidligere perioder i mit liv har kontaktet mig efter at have læst den, fordi bogen beskriver en personlig rejse gennem et helt liv – en rejse, som mange har kunnet spejle sig i.

 

Den fjerde bog: Fra skumbanan til superhelt (fokus på at træffe beslutninger, som skaber fremdrift) 

I 2025 deltog jeg i et kursus om AI og besluttede at undersøge, hvor hurtigt og billigt det var muligt at skabe en ny bog.

"Hjælp dig selv til et bedre liv" havde kostet mig cirka 25.000 kr. at producere. Beløbet dækkede illustrationer, korrekturlæsning, design, tryk af 200 eksemplarer samt filer til e-bog og indtalning som lydbog.

Denne gang kostede det mig kun 8.000 kr. at få trykt 200 eksemplarer af den nye bog, som jeg også vælger at uddele gratis.

 

Kataloget: De 30 bedste teambuilding øvelser fra Metalog (fokus på teambuilding)        

I 2023 overtog jeg Future Factor fuldt ud og indledte et samarbejde med Metalog om at udvikle et produktkatalog med teambuildingøvelser, som Future Factor forhandler i Norden.

Når jeg nu alligevel var i gang, kunne jeg lige så godt supplere kataloget med faciliteringstips, praktiske greb og andre nyttige idéer.

 

Den femte bog: er i skrivende stund igang og bliver en bog om relationer 

Jeg vil interviewe syv superstjerner, som gennem hele deres virke har hjulpet andre med at lykkes.

De har flere fællestræk: et smittende godt humør, overskud til at håndtere selv udfordrende situationer og en vedholdenhed, der til tider grænser til det, andre måske vil kalde stædighed.

Forventet udgivelse: december 2026.


Ingen kommentar(er)
Skriv din kommentar

Privatlivspolitik Cookiepolitik